Kogukonnaaktivistide lood

Kõik kangelased ei kanna keepe: aktivismi telgitagused/ Not all heroes wear capes: backstage of activism

Kogukondlikud liikumised mängivad olulist rolli teemade ja probleemide kuuldavaks tegemisel, mis raha, inimeste ja asjade keskses maailmas muidu piisava ja väärilise tähelepanuta jääksid. Paljude jaoks on  tegutsemine kogukonnaliikumises võrreldav täiskohaga tööna. Tegeletakse teemadega, mis avalikkuse silme eest varju jäävad. Töö pole lihtne, sest päev-päevalt tuleb võidelda tuuleveskitega: takerdutakse  müütidesse, kohalike omavalitsuste mõistmatusse, ettevõtete saamatusse, bürokraatiasse ja muusse. Vaatamata sellele on olemas nähtamatu jõud, mis hoiab tegusaid inimesi toimetamas ja motiveerib neid. Mis see küll on?

Kuus keskkonnavallas tegutsevat kogukonnaaktivisti Eestist, Lätist ja Rootsis räägivad oma lood.

------------------

Community movements play an important role in voicing the topics and issues that in this money-, people-, and goods-centred world would otherwise not get enough of the attention that they need and deserve. Many people work in community movements full-time and tackle the things that stay out of the eyes of the public. The work is not easy: every day, these people have to fight with windmills – myths, the municipality, corporations, bureaucracy, etc. Yet, there is some kind of a force that keeps those people going and motivated. What is it?

Let us hear the real stories of six environmental activists from Estonian, Latvian, and Swedish community movements.

Madise lugu

Nimi: Madis Vasser (EE)

Tegevusala: Kokkuvõtvalt on minu tegevusalaks energiapoliitika. Töötan selle kallal, kuidas toodame energiat, mis hoiab meie ühiskonda käimas ja mida see kõik meile keskkondlikust aspektist vaadatuna maksma läheb. Eestis sõltub meie tootmine fossilkütusest – põlevkivist, kust peaaegu 90% meie õhusaastest tuleb. Kuigi oleme arenenud digirahvus, siis põlevkivist energia tootmise lõpetamine on kaunis keeruline, kuna seda peetakse “traditsiooniks” ja “odavaks”. Kuid nimelt  sellesse sektorisse on koer maetud – just siia peab tähelepanu suunama, kui soovime panustada kliimamuutuste vähendamisse.

Sabīne lugu

 

Nimi: Sabīne Valtere (LV)

Tegevusala: Ostlemine otse müüjalt (direct buying)