sisukaart  EST | ENG

Tegutse!

Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Detsembrikuu infokiri 2009 Trüki

Üleskutse

Keskkonnasäästlikud jõulukingitused!

Enne pühi räägitakse ikka tarbimise vähendamisest ja sellest, et jõulud on hoolimise, mitte ostlemise aeg. Milliseid kingitusi teha ilma, et peaks jõulueelse aja poodides veetma? Selleks, et oskaksime ise küsimusele vastata on ERL koostamas oma kodulehele väikest kogumikku keskkonnasäästlikest jõulukingitustest.  Jaga Sinagi ideid meiega ja uuri ERL’i kodulehelt, milliseid ettepanekuid teised on teinud!

Saada oma mõtted, pildid ja joonistused 21. detsembriks aadressile: info ät roheline.ee ning me avaldame saadetud ideed kodulehel.

 

Toimunud üritused

Sotsiaalmeediateemaline mõtteõhtu

Kolmapäeval, 16. Detsembril, toimus Tallinnas kohvikus C’est La Vie sotsiaalmeediateemaline mõtteõhtu. Hubasesse kohvikusse kogunenud ERL’i liikmed ja muidu asjast huvitatud vestlesid teemadel, mis puudutasid uusi meediumeid ning ERL’i võimalust nende kaudu ennast rohkem kuuldavaks teha, ka liikmetele. Jõudsime selgusele, et Facebooki fännileht saab olema kohaks, kuhu postitame ametlikke ja vähemametlikke teateid ning koduleht jääb keskkonnaks, mis täidab pigem arhiivi rolli ja annab infot tõsisema huvilise jaoks. Teemade loetellu kuulusid veel mõtted, kuidas tänada vabatahtlikke, mismoodi edaspidi teha liikmekirja ning kuidas uute keskkondade kaudu mõjutada inimesi keskkonnasäästlikumat eluviisi viljelema.

Samuti panime alguse ERL’i meediameeskonnale, kuhu iga huviline on oodatud oma panust andma ja mille esimesi tulemusi saate õige pea näha (lisateave: info ät roheline.ee). Sarnane üritus toimub jaanuari esimes pooles ka Tartus, kui leidub piisavalt huvilisi, kes sooviks oma jõu ja nõuga abiks olla.

ERL'i Facebooki grupiga saad liituda siin.

 

Jõulupraad Lõuna-Ameerikast?

Küllap on paljude inimeste jõululaual seapraad. Kodumaisest Eestis kasvatatatud seast, mida on söödetud Brasiilia, Argentiina või Paraguay kasvatatava geneetiliselt muundatud sojaga.

9-11 detsember külastas Eestit ”Feeding and Fuelling Europe” projekti raames Paragauay sõsarorganisatsiooni Sobrevivencia esindaja Norma Gimménez, kes rääkis sellest, millist mõju avaldame Paraguay keskkonnale ja inimestele oma lihatarbimisega. Norma oli õnnelik, et Eestis tuntakse huvi sellise probleemi vastu ning tänu ilmataadi lahkusele nägi Norma esimest korda lund.

Üritused olid kõik natuke erinevad. Info esinejate ja GMO teema kohta leiat GMO kodulehelt . Marju Himma Tartu Positmehest, kes käis Tartu Maaülikoolis toimunud üritusel, kirjutas antud teemal hea artikli, mida saab lugeda Tartu Postimehest.

Juhtimiskohvik: Kuidas inspireerida ja kaasata inimesi uute ideede elluviimisel?

Rainer Rohtla osales 5. Detsembril KÕLA poolt korraldatud juhtimiskohvikus. Seal esinesid Chris Corrigan Kanadast ja Toke Paludan Moeller Taanist, kellel on pikaajalised kogemused erinevate kaasamisprotsesside algatamisesl ja hoidmisesl.  Kohvikus uuriti,  kuidas läbi kaasamise toetada õppimist, koosloomist ja loovate lahenduste leidmist oma organisatsioonis, meeskonnas ning kogukonnas laiemalt.

Päeva teises pooles esitati Chrisile ja Tokele küsimusi, kuidas inimesi oma tegevusse kaasata ning miks vahel hästi korraldatud üritusele kedagi osalema ei tule.
Juhtimiskohviku idee on erinevate laudade taga teemasid arutada ning mõne aja möödudes liikuda edasi järgmisse lauda, et kohtuda uute inimestega ja uute vaadetega.

 

Minikonverents "Vabatahtlik kui sotsiaalne investor"!

Vabatahtliku tegevuse arenduskeskus korraldas 4. Detsembril Viru hotelli konverentsikeskuses minikonverentsi “Vabatahtlik kui sotsiaalne investor.” Sellest võtsid osa ERL’i tegevjuht Jaanus Välja ning liikmekoordinaator Rainer Rohtla.  

Minikonverentsil esinesid sõnavõttudega regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, kes leidis, et vabatahtlike potentsiaal Eestis on rakendamata. Lisaks räägiti kogemustest kaasata vabatahtlikke oma tegevusse; endine ERL’i juhatuse liige Maie Kiisel tutvustas, millistes aspektides on kinni vabatahtlike kaasamise aktiivsus ning tutvustati vabatahtliku passi.

Vabatahtliku tegevuse kohta saad täpsemat informatsiooni Vabatahtlike värava kodulehelt. Vabatahtlikele mõeldud passi kohta leiad infot siit.


ERL juhatuse liikmed osalesid Getting Glocal treeningkursusel ja lõid kaasa Pärnu kallistamisaktsioonis

ERL juhatuse liikmed Terje-Liisa Põvvat ja Mattias Luha osalesid novembris Euroopa Noored programmi poolt korraldatud Getting GLocal nädalasel treeningkursusel. Koolitusel käsitleti maailmaharidust laiemalt ning aidati 13 riigist kokku tulnud osalejatel luua seoseid globaalsete valupunktide ja kohaliku kogukonna ning üksiksiku vahel. Kursuse rõhuasetus oli sellel, kuidas üks inimene saab oma igapäevase tegevuse ja otsuste läbi olla osaks üleilmsete probleemide lahendusest.

Praktilise osana korraldasid noored Pärnus mitmeid aktsioone, millest enim sai tähelepanu tasuta kallistuste jagamine. Aktsiooni ideeks oli rõhutada, et jõulud ei ole ostlemise, vaid hoolimise aeg ning tõmmata tarbijate tähelepanu nende igapäevaste otsuste globaalsetele tagajärgedele.

Aktsioon leidis muuhulgas kajastamist Postimehes ja Ringvaate saates. Kursusel kogutud ideede tulevaseks ellukutsumiseks loodi ka Facebooki kommuunid Hugs Are For Free ja Think Before You Buy, millega kõik huvilised on oodatud liituma.

 

Toimus Õiglase kaubanduse nädal

15-20. oktoobrini kestnud Õiglase kaubanduse nädalat korraldati Eestis kolmandat korda. Nädala eesmärgiks on suurendada Fairtrade märgi tuntust ja toodete müüki Eestis ning seeläbi parandada arengumaade talunike heaolu. Õiglase kaubanduse nädala raames külastas Eestit Kameruni puuvillafarmer Gadjere Oumarou, kellega külastati Riigikogu Aafrika rühma liikmeid, korraldati puuvilla teemaline jaekoolitus ning osaleti mitmel avalikkusele suunatud üritusel Tallinnas ja Tartus.

Õiglase kaubanduse vabatahtlikud külastasid suuremaid jaekauplusi Tallinnas, Tartus ja Pärnus kaardistades õiglase kaubanduse sertifitseeritud tooteid konkreetsetes poodides ning kutsusid üles sõpru-tuttavaid jätma õiglase kaubanduse toodete ostuvoovidega arvamusavaldusi poodidesse.

Nädala raames pakkus kohvik Coffee House Tallinnas oma klientidele õiglase kaubanduse kohvi ja kuuma šokolaadi.

Lisainfot Õiglase kaubanduse kohta leiad selle kodulehelt .

 

Gdanski foorum “Fair Trade Towns in the New Member States (NMS)”

Terje-Liisa Põvvat ja maailmakooli projektijuht Siim Soplepmann esindasid Gdanskis Õiglase kaubanduse foorumil Eesti Rohelist Liikumist. Siim annab ülevaate, milleks foorum kokku kutsuti:

Õiglase Kaubanduse teemade esindajad ja foorumist osavõtjad olid 12st Euroopa riigist, Idast Lääneni. Gdanski kohtumise eesmärgiks oli tutvuda erinevate Lääne-Euroopa riikide Õiglase kaubanduse linnade süsteemiga, tutvuda Maailma Õiglase kaubanduse organisatsiooni (WFTO) tegevuse ning planeeritud arengusuundadega, luua kontakte erinevate Kesk-ja Ida-Euroopa riikide Õiglase kaubanduse ühenduste/assotsiatsioonide vahel, teha teadmissiiret Õiglase kaubanduse situatsiooni kohta erinevates riikides, jagada häid ideid ja tulevikuväljavaateid ning jõuda ühisele arusaamale õiglasest kaubandusest ning seda ümbritsevast süsteemist.

Käidi välja idee Kesk-ja Ida-Euroopa õiglase kaubanduse assotsiatsiooni ehk siis Central and Eastern European Fair Trade Associationi (CEEFTA) loomisest, mis funktsioneeriks katuseorganisatsioonina erinevate Kesk-ja Ida-Euroopa Õiglase kaubanduse  ühingutele/ ühendustele.

Lisaks CEEFTAle arutati Õiglase kaubanduse linna logo - kas see peaks olema rahvusvaheline või oleks see iga riigi enda otsustada.

Kolmas huvitav idee oli, et Õiglase kaubanduse linnade asemel võiks pigem keskenduda väiksematele instantsidele, nagu koolid, ülikoolid, linnaosad, kirikud jne. Selle eesmärgiks oleks siis koguda kogemusi ja vaikselt viia Õiglase kaubanduse ideed inimeste teadvusse.

 

 
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Varia
Logimine


Postkast 35 Tartu 51004 | Telefon: 7422 532 | E-post:

Serverit teenindab Serverit teenindab EENet

WWW teostus Maxi