sisukaart  EST | ENG

Tegutse!

Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Maikuu infokiri 2009 Trüki
Uue vabatahtliku tutvustus, eelolevad ja toimunud üritused, võimalused vabatahtlikele, koolitused, viited 
 

Vabatahtliku tutvustused

Nii kirjutab endast meie aktiivne liige ja vabatahtlik Riinu Lepa:

"Aktiivsemalt olen ERLi tegemistes kaasa löönud mõned kuud. Peamiselt maailmahariduse projektis, kus aitasin koostada materjale noorte maailmahariduse internetilehekülje jaoks. Keskkonna ja majandusega seotud globaalsetest probleemidest teavitamine laiemale üldsusele on mulle südamelähedane juba mõnda aega. Olen pidanud loenguid keskkoolides ning osalesin ka Tagasi Kooli projektis sel aastal. Oma igapäevases elus tegelen kahe väikese tüdruku kasvatamisega ja samal ajal õpin EBSi juhtimisteaduste doktorantuuris. Minu urimisvaldkonnaks on Eesti ettevõtluse jätkusuutlikkuse võimalikkus.

Olulised aspektid minu eelnevast elust, mis on mind palju arendanud, on mõnda aega Eestist eemal elamine ning aktiivne ja pikaajaline osalus tudengiorganisatsioonis BEST."

Eelolevad üritused ja sündmused

Ootame sind liikeõhtutele, lisainfot aja, koha ja registreerimise võimaluste kohta leiad ERLi kodulehelt: www.roheline.ee/content/view/372/128/lang,et/

Maailmaharidus. Maailmaharidus? Maailmaharidus!

Mis see on? Miks see mind puudutab? Kas on ka huvitav? Järgmise nädala reedel, 22.05.09 avatakse maailmahariduse teemaline noorteportaal, kus on lahedat infot kokku kogutud üle terve maailma ning erinevad võimalused lahedatel sündmustel kaasalöömiseks ja miks ka mitte ise tegutsemiseks ning korraldamiseks! Uuri välja mis on maailmaharidus!

Lähem info juba Maailmapäeval (vt www.terveilm.net )

Toimunud üritused

Maikuu alguses toimus õiglase kaubanduse teemal 3 liikmeüritust üle Eesti - nii Pärnus, Tartus kui ka Tallinnas. Ürituste raames oli võimalik täiendada oma teadmisi FairTrade märgist ning kuulda võimalustest vabatahtlikena kaasa lüüa õiglase kaubanduse teema tutvustamisel kevadistel avalikel üritustel ja koolide külastamisest sügisel toimuva õiglase kaubanduse nädala raames.

Lisainfo õiglase kaubanduse kohta Riinalt: info[ät]fairtrade.ee ja loe ka www.fairtrade.ee

Koolide külastused

Rahvusvaheline Kool Eestis oma aktiivsete 9nda klassi õpilastega kutsus ERLi esindaja Meeli Laane külla tarbimise ja õiglase kaubanduse teemalist tundi läbi viima. 1,5 tunni jooksul vaatasime Maailmakooli filmi “Meie ostame, kes maksab?”, mängisime banaanimängu ja arutasime kas me saame ja kui, siis kuidas mõjutada arengumaade tööliste elu. Loodetavasti jätkub meie koostöö ka edaspidi ja saame üheskoos koolides käia teadmisi jagamas. Aitäh Shaunale ja aktiivsetele õpilastele!

“Kas tõesti saan mina panustada arengumaa töötaja elu parendamisse?!” tarbimise teemalise tunni viis läbi Meeli Laane, ERLi maailmahariduse projektijuht Pelgulinna Gümnaasiumis 6. mail.

Puhta Läänemere Ühenduse aastakonverents ja üldkogu

8-10.05.2009 toimus üle mitme aastas taaskord Eestis CCB ehk eesti keeli Puhta Läänemere Ühenduse aastakonverents ja üldkogu. Möödunud aastal Soomes Karjaas toimunud üritusel oli teemaks vesi ja kliimamuutused, siis tänavu räägiti eutrofeerumisest.

CCB on katusorganisatsioon Läänemere äärsetel ning valgalal paiknevate riikide keskkonnaorganisatsioonidele. Hetkel kuulub sinna 25 organisatsiooni 11-st riigist. Sealhulgas Eesti Roheline Liikumine. Organisatsioonil on 3 suurt valdkonda, millega tegeletakse läbi erinevate projektide. Nendeks valdkondadeks on vee hea ökoloogilise seisundi saavutamisele kaasa aitamine, Läänemerele ning selle osadele kahjulike projektide vastu võitlemine ning jätkusuutliku kalanduse arendamine Läänemerel. Instrumendid nende valdkondade eesmärkide saavutamiseks on koostöö valitsuste, ministeeriumite, institutsioonide ning tegelikult kõige ning kõigiga, kes jäävad valitsuse ja rohujuuretasandi vahele.
Konverentsil arutati eutrofikatsiooni mõjust Läänemerele ning samuti tutvustati erinevaid ideid, kuidas sellest jagu saada. Mõningad mõtted osutusid lennukamateks kui teised. Välja võiks tuua näiteks teavitustöö talupidajatele, fosfaatide keelustamine pesuainetes, ökoloogiline reoveepuhastus jmt.
 
Fosfaatide keelustamise kampaania on muuseas käsil ka Eesti Rohelisel Liikumisel ning ehk on mõni meie liige ka vastavaid materjale koolides ja ülikoolides märganud. Kampaania jätkub 2009 aasta vältel ning oleme saanud uued materjalid selle kampaania eesmärkide toetamiseks.

Võimalused vabatahtlikele

Osalemisvõimalustest loe ka http://www.roheline.ee/content/view/373/129/lang,et/


Rattalaat ja hooaja avamine 23.05.09 - tule appi mõtlema ja korraldama!

23 mail toimub Tartus Raekojaplatsis selle aasta Tartu jalgratturite kevadüritus (hooaja avamine).
Üritusel on juba plaanis korraldada:
 • Rattalaat kus eraisikud ja firmad saavad osta müüa ja vahetada rattaid ja ratta juppe ja vidinaid.
 • Rattarikkaks kõrgkooli konkurssi võitjate väljakuulutamine ja autasustamine
 • Pärmivabriku töökoja poolt sel kevadel korda tehtud vanade rataste oksjon
 • Jalgrataste tasuta (liht)hooldus (Hawaii Express) ja remondi nõuannne (rattarikkaks mehaanikud)
Mõtted kuidas üritust kõge paremini läbi viia ja reklaamida, ning mis tegevusi võiks sel päeval veel korraldada on oodatud Ilmarile (5030915, ilmar[ät]roheline.ee)

Tule Maailmapäeva korraldusmeeskonda!

 • Õiglase jalgpalli fännklubi liikmete registreerimine e-posti aadressil E-post on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sees E-post on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sees Olulised eeldused: hea tuju, kõva hääl, soovitavalt vilistamise oskus ja kui see on puudulik, siis mõne kõlava sportliku pilli olemasolu! Tehniline info: asukoht Tammsaare park, Tallinn. Kella-aeg täpsustamisel. Täienev info www.terveilm.net.
 • Konverentsil osalejate registreerijad 22.05.09 maailmahariduse konverentsil Reval Olümpia hotellis.
 • Kergete IT kalduvustega persoon, kes hoiab silma peal ning hoolitseb tehnilistel lahendustel silma peal nagu nt filmide näitamine jms;
 • Kergelt või raskemalt loomingulisusele kalduvat persooni/e fotode eksponeerimise lahenduse väljatöötamiseks telgi seintele ning ideede rakendamiseks;
 • Interaktiivsete tegevuste väljamõtlemise ajutrusti ning ideede läbiviijaid;
 • Meisterdamise alale keskkonnategevuste juhendajaid, kes ka head jutuvestjad valdkonnapõhist infot juurde rääkimaks.
 • Otsime säravaid isiksusi elavasse raamatukokku 23.05.09 Tammsaare parki.
 • Olulised eeldused: Sul on lahedad ja värvikad kogemused vabatahtlikuna tegutsemisest arenevates riikides, tahad jagada ekstreemseid olukordi välimissioonidelt? Tunned end ära? Anna end üles! Lobiseme raamatukogu telgis! Kusjuures, väike mõte on ka Sind välja laenutada.... Aga sellest pikemalt juba siis kui Sinust kuuleme! Tead, et Sinu tuttav on täpselt selliste kogemustega lahe inimene?
 • Tahad veel miskit teha? Vabatahtlike kohad juba täitunud aga Sina ju tahad ka!? Anna endast teada ja loomulikult saad Sina ka!!!! Kirjuta mulle aadressile meeli[ät]roheline.ee

Kohtade arv piiratud! Anna endast kohe märku :) aadressil meeli[ät]roheline.ee või helista GSM: 5645 4459!

Varia

 • Loe ariklit E-ainetest (28.04.09)„Ohtlikud värvid püsivad ikka veel kommilettidel”
  www.tartupostimees.ee/?id=112433
 • TÜ inimgeograafidel valmis Eesti andmete põhine ökoloogilise jalajälje kalkulaator.
  Uuri enda keskkonnamõju: www.ut.ee/mobility/jalajalg/
 • Tartu Keskkonnahariduse Keskuse projekt Meie oma ökomaja valiti rahvusvahelise žürii poolt NATIONAL ENERGY GLOBE 2008 Eesti võitjaks.
  Rohkem infot leiab kodulehelt www.energyglobe.com

Mõningaid huvitavaid fakte Läänemere ja eutrofikatsiooni kohta:

 • Läänemeri on suhteliselt suletud riimveeline meri.
 • Selle valgalal asub 12 riiki, kus elab 85 miljonit inimest.
 • Läänemerre satub igal aastal 32000 tonni fosfaate.

Ümarlaud avamere tuuleparkide teemal 21.05 Tallinnas

Balti Keskkonnafoorum (www.bef.ee) korraldab 21. mail kella 10-16 Tallinnas Rahvusraamatukogu Väikeses konverentsisaalis ümarlaua avamere tuuleparkide ja nende keskkonnamõjude hindamise teemal.
Lisainfo: www.bef.ee
Oma osalemissoovist palun teatada Karin Malkenile (karin.malken[ät]bef.ee  või tel. 6597 028)

Head muusikat Gruusiast Malini, tegevusi suurele ja väiksele, uut ja üllatavat, vana ja tuttavat: Maailmapäev 2009

"Maailmapäev on aken, mille kaudu saad pildi maailmast. Tutvume maailma kultuuridega, kuulame maailma muusikat, arutame maailma asju," Tiina-Katrina Kaber, Maailmapäeva korraldaja.

23. mail toimub seltskondlik kogupereüritus Tammsaare pargis, kus tutvustatakse arenevate riikide teemasid läbi eksootiliste esinejate, mitmekülgsete põnevate töötubade ja maailma olukordi illustreeriva ebaõiglase jalgpalli. Erinevatesse tegevustesse juhatavad osalejaid mitmed arengukoostööga tegelevad organisatsioonid ja asutused.  Tammsaare pargis võib kohtuda põnevate kohalike esinejatega nagu Svjata Vatra, Bombillaz jt. Tulemata ei jää ka kaugemad külalised. Eksootikat toovad üritusele Mali ansambel Terakaft ja Gruusia meeskoor Chveneburebi, kes viimati Eestlasi Märkamisaja öölaulupeol rõõmustas!

Päeva lõpetab hommikuni kestev pidu ja pillerkaar koos päevaste esinejate ja teistega Clazz Restoran & Clubis. Tule chillime koos!

Mahetoodete hinnavõrdluse tulemused 

Saksamaalt pärit vahetusüliõpilasel ja ERLi vabatahtlikul Anna-Theresa Leitenbergeril valmis mahe- ja tavatoodete hinnavõrdlus Õhtulehe ostukorvi andmetel. Tavatoodete hinnakõrvutuse aluseks võtsime Selveri hinnad. Mahetoodete seast eelistasime kõige odavamaid valikuid, ostukohtadena tuli ostukorvi kokkusaamiseks külastada 8 erinevat müügikohta. Esialgsetel andmetel kuulutasime hinnavaheks ennatlikult 70%, üksikute puuduvate toodete hinnainfo lisamisel tõusis see aga koguni 91% peale. Ostukorvis oli 36 toodet, millest kuuele me vastet mahetoodete seas ei leidnud, nt keefir, hapu- ja kohvikoor, kala, viinerid ning pudelivesi (millele keskkonnateadlik tarbija eelistab kraanivett). Ostukorvi hind kohalike mahetoodete lõikes tuli 41% võrra kallim, välismaiste lõikes 131%.

Eestimaiste toodete seas oli ka mitu toodet, mis osutusid hinnalt jaepoe tavatoodetega võrreldes soodsamateks. Analüüsi põhijäreldus lähtubki vähetöödeldud ja kohalike mahetoodete vähesest kättesaadavusest ja välismaise kaubaga võrreldes soodsast hinnast. Kui ebaefektiivsete turunduskanalite kiuste suudab kohalik tootja pakkuda soodsamat hinda kui selle tavatootest vastel jaekaupluses, on kasutamata potentsiaali mahetoodete tarbimisel ja tootmisel väga palju. Selle leidmiseks tuleb arendada ideid, kuidas luua selliseid turustuskanaleid, mille abil väikesed mahetootjad, kes jaekauplusesse ei pääse, siiski tarbijani tuua. Selleks kutsume kõiki Minu Eesti mõttetalgutele mahetarbimise ja taaskasutuse teemalisse mõttekotta. Hinnaanalüüsist saab peatselt lugeda Õhtulehest ja meie koduleheküjelt.

Liikmemaks

Meeldetuletuseks nendele, kes pole maksnud liikmemaksu, siis palume teha seda pangaülekandega Eesti Rohelise Liikumise arvelduskontodele 221011415405 Swedbank või 10102051999003 SEB.

ERLi liikmemaks on 2008. aasta üldkoosoleku otsusega õpilastele ja pensionäridele 25 krooni, üliõpilastele 100 krooni ning teistele 200 krooni.
 
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Varia
Logimine


Postkast 35 Tartu 51004 | Telefon: 7422 532 | E-post:

Serverit teenindab Serverit teenindab EENet

WWW teostus Maxi