sisukaart  EST | ENG

Tegutse!

Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Töökohal Trüki

Tehnika

Tänapäeva kontorites kasutavad elektrit peamiselt arvutid, koopiamasinad, printerid, faksid, grafoprojektorid, videoprojektorid, kohvimasinad jne. Nimetatud seadmed võivad kokkuvõttes tarbida sama palju elektrit kui valgustus – umbes 30% kontori kogu energiatarbest.

  • lülita välja tarbetult töötav tehnika;
  • tööpäeva lõppedes lülita välja kontoritehnika (arvutid, printerid ja koopiamasinad jms.), sest nimetatud seadmed tarbivad elektrit ka nn. ooterežiimil;
  • uute seadmete soetamisel võrdle nende energiatarvet analoogidega, abiks on ka energiakulu klassid (A säästlikuim, B, C, D, E, G kõige suurema elektrikuluga).

Arvutid ja monitorid

Oluline on jälgida ökomärgi olemasolu ning seadistada kasutamisel operatsioonisüsteem nii, et arvuti läheb teatud aja möödudes automaatselt energiasäästu režiimile. Levinuim Windows’iga kaasas käiv energiasäästuprogramm on USA Keskkonnakatise Agentuuri poolt loodud Energy Star. Suure kasutusajaga arvuteid õigesti seadistades võib aastas säästa elektrit 60% võrra (Energy Star kodulehelt).

Kineskoopmonitoride puhul tarbib 17-tolline monitor 35% rohkem energiat kui 14-tolline monitor. Sama suurusega vedelkristallekraanid tarbivad töörežiimil 50–70% vähem energiat, kui kineskoop-monitorid.

Valgustus

Eelista säästupirne, mis kulutavad 80% vähem energiat kui sama valgustugevusega tavapirnid. Nad on küll kallimad, kuid tasuvad oma eluajal mitmekordselt ära, sest säästupirn kestab 10 korda kauem kui tavaline. Üks säästupirn hoiab oma käibeaja jooksul kokku kuni 500 kg põlevkivi. Põhimõtteliselt tuleks eelistada ökomärgistega pirne, kuid neid ole Eestis veel tootevalikus.

  • paigutage kontoris töölauad akende lähedusse, et kasutada ära võimalikult palju päevavalgust;
  • kustuta asjatult põlevad valgustid. Näiteks unustades kontoris ööseks tuled põlema, raiskate sama palju energiat, mis kuluks vee keetmiseks vähemalt 1000 tassi kohvi jaoks;
  • puhasta regulaarselt valgusteid – lampe ja kupleid, sest määrdunult langeb nende valgustustugevus kuni 20%;
  • paigalda üldkasutatavatesse ruumidesse võimalikult väikese võimsusega (kuni 40 W) pirnid.

Sinine ingel (Der Blaue Engel)

Saksamaal võeti märk kasutusele 1978. aastal. Seda märki kannab üle 30 000 erineva toote (N: kontoritehnika, elektrikaubad, transpordivahendid, vanapaber, käekellad) umbes 80-st tootekategooriast. Tooted, mis kannavad Sinise ingli märgist kandvad tooted on energiasäästlikumad, eluea lõppedes kergemini ümbertöödeldavad ja toodetud säästvama tehnoloogiaga.

Kontoritarbed

Kontoritarbeid valides tuleks jälgida ökomärgi olemasolu, kvaliteeti, kulumaterjalide lihtsat asendamisvõimalust ja koostismaterjali. Mõistlik oleks osta liim, mida saab täita ja mille pakend on ümbertöödeldav. Tasuks valida käärid, mis on universaalsed ja iseterituvad. Pastapliiatsid ja harilikud tuleks valida pastatuubide ja sütte vahetamisvõimalust silmas pidades. Märkmepaberi ostmise asemel võiks kasutada kontoris tekkivaid paberijäätmeid, näiteks trükitud lehed, mille osa pinda on tekstivaba ja see on võimalik lihtsalt pooleks lõigata. Kui olete soetanud kleeplindi koos alusega, siis tavaliselt on alused standardmõõtudes ja sinna saab uue kleeplindi sisse osta, sama võimalus on osade korrektoritega. Taskukalkulaatorit ostes on soovitav valida päikesepatareidel töötav mudel. Paljud vajalikud kontoritarbed leiad Taaskasutuskeskustest.

Pabertooted

Ökomärgistatud paberitoodete valmistamise tehnoloogia on vee, elektri ja materjalisäästlik. Eestis müüdavatest kontoripaberitest on mitmed pärjatud Põhjamaade ökomärgisega. Eelista ka vanapaberist valmistatud paberitooteid.

CD-toorikuid...

...soetades saab samuti valida keskkonnasõbralikuma toote, valides plaadi, millele on peale kirjutatud tähis RW, mis tähendab, et plaat on ülekirjutatav.

Patareid vs akud.

Akude kasulik eluiga on pikem ja valmistamisega kätketud loodusvarade kasutus efektiivsem. Kui patareide ostmisest pole pääsu, soovitame Põhjamaade ökomärgisega tooteid. Mitmetel Varta patareidel on Põhjamaade ökomärgis.

Enne uute toodete ostmist võiksite kaaluda kasutatud asja soetamist.

 Poe nimi  Kaubad  Aadress, kontakt
Taaskasutuskeskus, Paide 7, Tallinn kasutatud töökorras elektroonika, riided, mööbel, mänguasjad, nõud, raamatud, jne 55530242, E-post on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sees , www.taaskasutus.ee
Taaskasutuskeskus, Jaamamõisa 30, Tartu mööbel, elektri- ja gaasipliidid, pesumasinad, õmblusmasinad, terved nõud, hobivahendid, raamatud, mänguasjad jne 7343202, 53887121, 53447403, E-post on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sees

 


 
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Reklaam
Varia
Logimine


Postkast 35 Tartu 51004 | Telefon: 7422 532 | E-post:

Serverit teenindab Serverit teenindab EENet

WWW teostus Maxi